2008 KTM 50 SX gallery
2008 KTM 50 SX
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.5 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 38.8 kg (85.5 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,030 mm (40.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 1.80 litres (0.48 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Suzuki GSR 400
- 2008 Suzuki GSR 400 ABS
- 2008 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2008 Suzuki GSX 1400
- 2008 Suzuki GSX 1400 Special Edition
- 2008 Suzuki GSX-R 1000
- 2008 Suzuki GSX-R 600
- 2008 Suzuki GSX-R 750
- 2008 Suzuki GSX650F
- 2008 Suzuki GZ250
- 2008 Suzuki Impulse 400
- 2008 Suzuki Intruder Classic 400
- 2008 Suzuki RM 250
- 2008 Suzuki RM 85
- 2008 Suzuki RM 85 L
- 2008 Suzuki RM-Z250
- 2008 Suzuki RMZ 450
- 2008 Suzuki ST250 E Type
- 2008 Suzuki SV 650
- 2008 Suzuki SV 650 ABS

