2003 Husaberg FS 650 C gallery
2003 Husaberg FS 650 C
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 57.2 mm (3.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 111.9 kg (246.7 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Honda XR125L
- 2003 Honda XR50R
- 2003 Honda XR70R
- 2003 Honda XRV750 Africa Twin
- 2003 Husaberg FC 550 / 6
- 2003 Husaberg FC 550/4
- 2003 Husaberg FE 400 E
- 2003 Husaberg FE 501 E
- 2003 Husaberg FE 650 E
- 2003 Husaberg FS 400 C
- 2003 Husaberg FS 400 E
- 2003 Husaberg FS 650 E
- 2003 Husaberg FX 650 E
- 2003 Husqvarna SM 125 S
- 2003 Husqvarna SM 450 R
- 2003 Husqvarna SM 50 S
- 2003 Husqvarna SM 570 R
- 2003 Husqvarna SM 610 S
- 2003 Husqvarna TE 610 ES

