2013 Husaberg FE 250 gallery
2013 Husaberg FE 250
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.60 ccm (15.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 76.0 x 54.8 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.5 kg (237.0 pounds) |
| Seat height: | 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue/yellow |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Bad Boy
-
Harley-Davidson 883 Sportster Standard
-
Harley-Davidson 1340 Dyna Super Glide
Other motorcycles in 2013
- 2013 Harley-Davidson Heritage Softail Classic
- 2013 Harley-Davidson Heritage Softail Classic 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Road Glide Custom
- 2013 Harley-Davidson Road Glide Ultra
- 2013 Harley-Davidson Road King
- 2013 Harley-Davidson Road King 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Road King Classic
- 2013 Harley-Davidson Road King Fire - Rescue
- 2013 Harley-Davidson Road King Police
- 2013 Harley-Davidson Softail Blackline
- 2013 Harley-Davidson Softail Blackline Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Softail Deluxe
- 2013 Harley-Davidson Softail Fat Boy
- 2013 Harley-Davidson Softail Fat Boy Lo
- 2013 Harley-Davidson Softail Fat Boy Special
- 2013 Harley-Davidson Softail Slim
- 2013 Harley-Davidson Sporster 1200 Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster 883 Roadster
- 2013 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight
- 2013 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Dark Custom

