2013 KTM 1190 Adventure gallery
2013 KTM 1190 Adventure
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1195.00 ccm (72.92 cubic inches) | Power: | 147,51 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 105.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 212.0 kg (467.4 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Double disc. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Grey/white/orange, grey/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Triumph Tiger 1050 SE
- 2013 Triumph Tiger 800
- 2013 Triumph Tiger 800 XC
- 2013 Triumph Tiger Explorer
- 2013 Triumph Tiger Explorer XC
- 2013 Triumph Trophy
- 2013 Triumph Trophy SE
- 2013 Victory Arlen Ness Vision
- 2013 Victory Boardwalk
- 2013 Victory Cory Ness Cross Country Tour
- 2013 Victory Cross Country
- 2013 Victory Cross Country Tour
- 2013 Victory Cross Roads Classic
- 2013 Victory Hammer 8 Ball
- 2013 Victory Hard Ball
- 2013 Victory High Ball
- 2013 Victory Jackpot
- 2013 Victory Judge
- 2013 Victory Vegas 8 Ball
- 2013 Victory Vision Tour

