2013 Honda CB500F gallery
2013 Honda CB500F
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 471.00 ccm (28.74 cubic inches) | Power: | 46,94 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 66.8 mm (2.6 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 173.4 kg (382.3 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.70 litres (4.15 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 BMW K1300R
- 2013 BMW K1300R Dynamic Edition
- 2013 BMW K1300S
- 2013 BMW K1600GT
- 2013 BMW K1600GTL
- 2013 BMW R1200GS
- 2013 BMW R1200GS Adventure
- 2013 BMW R1200R
- 2013 BMW R1200RT
- 2013 BMW S1000RR
- 2013 Ducati 1199 Panigale
- 2013 Ducati 1199 Panigale R
- 2013 Ducati 1199 Panigale S
- 2013 Ducati 1199 Panigale S Tricolore
- 2013 Ducati 848 EVO
- 2013 Ducati 848 EVO Corse SE
- 2013 Ducati 848 EVO Dark
- 2013 Ducati Diavel
- 2013 Ducati Diavel Carbon
- 2013 Ducati Diavel Cromo

