2013 KTM 350 EXC-F gallery
2013 KTM 350 EXC-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.70 ccm (21.34 cubic inches) | Power: | 5,36 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 108.5 kg (239.2 pounds) |
| Seat height: | 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Harley-Davidson Road Glide Ultra
- 2013 Harley-Davidson Road King
- 2013 Harley-Davidson Road King 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Road King Classic
- 2013 Harley-Davidson Road King Fire - Rescue
- 2013 Harley-Davidson Road King Police
- 2013 Harley-Davidson Softail Blackline
- 2013 Harley-Davidson Softail Blackline Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Softail Deluxe
- 2013 Harley-Davidson Softail Fat Boy
- 2013 Harley-Davidson Softail Fat Boy Lo
- 2013 Harley-Davidson Softail Fat Boy Special
- 2013 Harley-Davidson Softail Slim
- 2013 Harley-Davidson Sporster 1200 Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster 883 Roadster
- 2013 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight
- 2013 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster Iron 833
- 2013 Harley-Davidson Sportster Iron 883 Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two

