2009 KTM 65 SX gallery
2009 KTM 65 SX
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 64.90 ccm (3.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 45.0 x 40.8 mm (1.8 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 55.6 kg (122.6 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,137 mm (44.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/100-14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/100-12 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.30 litres (0.87 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Suzuki TU250
- 2009 Suzuki V-Strom 1000
- 2009 Suzuki V-Strom 650
- 2009 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2009 Suzuki V-Strom 650A
- 2009 Suzuki V-Strom 650GT
- 2009 Suzuki V-Strom 650X
- 2009 Suzuki Van Van 125
- 2009 Swift Drifter SS
- 2009 Swift ESF Bar Chopper
- 2009 Swift ESF Punisher
- 2009 Swift Lil Drifter
- 2009 Swift Lucky Strike Soft Tail
- 2009 Titan Fat Bobber
- 2009 Titan Fat Bobber Deluxe
- 2009 Titan Gecko Rubber Mount Stretch
- 2009 Titan Radical Rigid
- 2009 Titan Sidewinder Custom Pro Street Hardtail
- 2009 Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail
- 2009 Titan Sidewinder Custom Softail Chopper

