2009 Suzuki Burgman 200 gallery
2009 Suzuki Burgman 200
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 69.0 x 53.4 mm (2.7 x 2.1 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 149.0 kg (328.5 pounds) |
| Seat height: | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,465 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-M13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-P,12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Vespa Zafferano 125
- 2009 Vespa Zafferano 50
- 2009 Victory 10th Anniversary Vision Tour
- 2009 Victory Arlen Ness Victory Vision
- 2009 Victory Cory Ness Jackpot
- 2009 Victory Hammer
- 2009 Victory Hammer S
- 2009 Victory Kingpin
- 2009 Victory Kingpin 8 Ball
- 2009 Victory Kingpin Low
- 2009 Victory Kingpin Tour
- 2009 Victory Vegas
- 2009 Victory Vegas 8 Ball
- 2009 Victory Vegas Jackpot
- 2009 Victory Vegas Low
- 2009 Victory Vision Street
- 2009 Victory Vision Street Premium
- 2009 Victory Vision Tour
- 2009 Victory Vision Tour Comfort
- 2009 Victory Vision Tour Premium

