2009 Voxan Black Magic gallery
2009 Voxan Black Magic
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 100 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Bremo, 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo, 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Color options: | Silver |
News
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September►
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Skyteam ST125SM
- 2009 Skyteam ST250 SM
- 2009 Skyteam T-Rex 125
- 2009 Skyteam V-Raptor 125
- 2009 Suzuki Adress 125
- 2009 Suzuki Bandit 650
- 2009 Suzuki Boulevard C109R
- 2009 Suzuki Boulevard C109RT
- 2009 Suzuki Boulevard C50
- 2009 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2009 Suzuki Boulevard C50T
- 2009 Suzuki Boulevard C90
- 2009 Suzuki Boulevard C90T
- 2009 Suzuki Boulevard M109R
- 2009 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2009 Suzuki Boulevard M109R2
- 2009 Suzuki Boulevard M50
- 2009 Suzuki Boulevard M50 Special Edition
- 2009 Suzuki Boulevard M90
- 2009 Suzuki Boulevard S40

