2009 Honda Lead gallery
2009 Honda Lead
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 108.00 ccm (6.59 cubic inches) | Power: | 8,85 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 50.0 x 55.0 mm (2.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.0 kg (251.3 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,275 mm (50.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-M12 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-M10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, white, gray, black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 LML Freedom Topper
- 2009 LML Graptor
- 2009 LML NV Spl
- 2009 LML Select II
- 2009 Macbor XC 510 Racing
- 2009 Macbor XC 510 S
- 2009 Macbor XC 512 Pro
- 2009 Macbor XC 512 R 6V
- 2009 Macbor XC 512 Racing
- 2009 Macbor XC 512 S
- 2009 Macbor XC 512 T
- 2009 Macbor XC R 125
- 2009 Malaguti Blog 125 i.e.
- 2009 Malaguti Blog 160 i.e.
- 2009 Malaguti Centro 125 i.e.
- 2009 Malaguti Centro 160 i.e.
- 2009 Malaguti Centro 50 4t
- 2009 Malaguti Ciak Master 50
- 2009 Malaguti F10 WAP
- 2009 Malaguti Grizzly RCX 10

