2009 Jawa-CZ 250 Travel gallery
2009 Jawa-CZ 250 Travel
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 233.90 ccm (14.27 cubic inches) | Power: | 17,43 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 53.0 x 53.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 139.0 kg (306.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.25-18 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/black |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Keeway F-Act Racing 50
- 2009 Keeway Flash 50
- 2009 Keeway Goccia 50
- 2009 Keeway Hacker 125
- 2009 Keeway Hacker 50
- 2009 Keeway Hurricane 50
- 2009 Keeway Hurricane 90
- 2009 Keeway Matrix 125
- 2009 Keeway Matrix 150
- 2009 Keeway Matrix 50
- 2009 Keeway Outlook 125
- 2009 Keeway Outlook 150
- 2009 Keeway Outlook Sport 125
- 2009 Keeway Outlook Sport 150
- 2009 Keeway Pixel 50
- 2009 Keeway Speed 125
- 2009 Keeway Speed 150
- 2009 Keeway Superlight 125
- 2009 Keeway Superlight 150
- 2009 Keeway TX125 Enduro

