2007 Jawa-CZ 350 Style gallery
2007 Jawa-CZ 350 Style
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 343.50 ccm (20.96 cubic inches) | Power: | 22,79 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 65.0 mm (2.3 x 2.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 149.0 kg (328.5 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red, white, black, blue, green |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Vento Phantom Li
- 2007 Vento Phantom R4i
- 2007 Vento Triton R4
- 2007 Vento V-Thunder XL
- 2007 Vento Zip r3i TurboCam
- 2007 Vespa Granturismo
- 2007 Vespa Granturismo GT 125L
- 2007 Vespa GT 200
- 2007 Vespa GTS 125
- 2007 Vespa GTS 250ie
- 2007 Vespa GTS250 i.e ABS
- 2007 Vespa GTV 125
- 2007 Vespa GTV 250 ie
- 2007 Vespa LX 125
- 2007 Vespa LX 50
- 2007 Vespa LX 50 4T
- 2007 Vespa LXV 125
- 2007 Vespa PX 125
- 2007 Vespa S
- 2007 Victory Hammer

