2007 DB Motors Super Sport 12-14 inch wheels gallery
2007 DB Motors Super Sport 12-14 inch wheels
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 2,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Compression: | 9.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 43.5 kg (95.9 pounds) |
| Seat height: | 70 mm (2.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 957 mm (37.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-14 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-12 |
| Front brakes: | Single disc. 175 disc brake with hydraulic master |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). 90 mm drum brake with extractable pin |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.20 litres (1.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50►
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 TM racing SMM 125 Black Dream
- 2007 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.
- 2007 TM racing SMM 530 F Black Dream e.s.
- 2007 TM racing SMR 125
- 2007 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2007 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2007 TM racing SMX 450 F Competition
- 2007 TM racing SMX 530 F Competition
- 2007 Tomos Alpino
- 2007 Tomos Flexer
- 2007 Tomos MC 50 Junior
- 2007 Tomos MC 50 Senior X
- 2007 Tomos MC 80 Senior
- 2007 Tomos Racing
- 2007 Tomos SE 125 F
- 2007 Tomos SM 125 F
- 2007 Tomos SM 125 Replica Cup
- 2007 Tomos Streetmate
- 2007 Tomos Youngst`r
- 2007 Tomos Youngst`r Racing
