2007 KTM 640 LC4 Enduro gallery
2007 KTM 640 LC4 Enduro
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (38.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 78.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 148.0 kg (326.3 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.20 litres (2.96 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Keeway Flash
- 2007 Keeway Gallop
- 2007 Keeway Hurricane 50 cc
- 2007 Keeway Hurricane 90 cc
- 2007 Keeway Matrix 125
- 2007 Keeway Matrix 150
- 2007 Keeway Matrix 50
- 2007 Keeway Outlook 125
- 2007 Keeway Outlook 150
- 2007 Keeway Pixie
- 2007 Keeway Ranger
- 2007 Keeway RX3
- 2007 Keeway Scud
- 2007 Keeway Speed 125
- 2007 Keeway Speed 150
- 2007 Keeway Superlight 125
- 2007 Keeway Superlight 150
- 2007 Keeway Supershadow
- 2007 Keeway Wizard
- 2007 Keeway X-Ray e

