2007 KTM 660 SMC gallery
2007 KTM 660 SMC
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | 28,16 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.20 litres (2.43 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Bimota Tesi 3D
- 2007 Blata 2.5
- 2007 Blata Blatino Scooter
- 2007 Blata Blatino Scooter Kit
- 2007 Blata Blatino Scooter Kit plus Carrier
- 2007 Blata Blatino Scooter Small kit
- 2007 Blata Blatino Scooter Small kit plus Carrier
- 2007 Blata Elite 13 Junior
- 2007 Blata Elite 13 R
- 2007 Blata Elite 13 W
- 2007 Blata Elite 13 WR
- 2007 Blata Elite 13 WRS
- 2007 Blata Enduro 125
- 2007 Blata Minimotard 2.5
- 2007 Blata Minimotard 2.6
- 2007 Blata Motard 125
- 2007 Blata Orgiami B1
- 2007 Blata Style 60
- 2007 BMW F650GS
- 2007 BMW F650GS Dakar

