2007 Aprilia Tuono 1000 R Factory gallery
2007 Aprilia Tuono 1000 R Factory
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60.87 cubic inches) | Power: | 139 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 67.5 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 181.0 kg (399.0 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17. |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Color options: | Lion red |
News
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end►
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Sachs 49er
- 2007 Sachs Bee 125
- 2007 Sachs Bee 50
- 2007 Sachs Eagle 125
- 2007 Sachs Eagle 50
- 2007 Sachs LF 125
- 2007 Sachs MadAss 125
- 2007 Sachs MadAss 50
- 2007 Sachs Roadster 650
- 2007 Sachs Saxonette Luxus
- 2007 Sachs SpeedForce 50
- 2007 Sachs X-Road 125
- 2007 Scorpa T-Ride 250F
- 2007 Sherco 125 Enduro
- 2007 Sherco 125 Supermotard
- 2007 Sherco 125cc Enduro Shark Replica
- 2007 Sherco 125cc SM Ipone Replica
- 2007 Sherco 2.5i 4T Enduro
- 2007 Sherco 2.9 Cabestany Replica
- 2007 Sherco 4.5i 4T Enduro

