2007 KTM 65 SX gallery
2007 KTM 65 SX
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 64.90 ccm (3.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 45.0 x 40.8 mm (1.8 x 1.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 55.6 kg (122.6 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,137 mm (44.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/100-14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/100-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.30 litres (0.87 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter...
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 PGO PMX 50
- 2007 PGO PMX 90
- 2007 PGO RoadShow 50
- 2007 PGO RoadShow 90
- 2007 PGO T-REX 110
- 2007 PGO T-REX 125
- 2007 PGO T-REX 150
- 2007 PGO T-REX 50
- 2007 PGO Tricycle 50
- 2007 Piaggio Fly 125
- 2007 Piaggio Fly 50 2T
- 2007 Piaggio Liberty 125 4 Stroke
- 2007 Piaggio Liberty Catalyzed
- 2007 Piaggio Liberty S 125
- 2007 Piaggio Liberty S 50
- 2007 Piaggio NRG Power DD
- 2007 Piaggio NRG Power DT
- 2007 Piaggio Typhoon 50
- 2007 Piaggio X8 125
- 2007 Piaggio X8 125 Street

