2007 KTM 640 LC4 Supermoto gallery
2007 KTM 640 LC4 Supermoto
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (38.14 cubic inches) | Power: | 53,64 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 78.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 149.0 kg (328.5 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.20 litres (2.43 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Chang-Jiang BD 150-3
- 2007 Chang-Jiang BD 150T 125
- 2007 Chang-Jiang BD 150T 250
- 2007 Chang-Jiang BD 150T-A
- 2007 Chang-Jiang BD 250-A
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-4
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-4A
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5A
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5D 125
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5D 150
- 2007 Chang-Jiang BD50QT-9 125
- 2007 Chang-Jiang BD50QT-9 150
- 2007 Chang-Jiang GY 110
- 2007 Chang-Jiang GY 110-A
- 2007 Chang-Jiang GY 125
- 2007 Chang-Jiang GY 125-A
- 2007 Chang-Jiang GY 150
- 2007 Chang-Jiang GY 150-A
- 2007 Chang-Jiang GY 200

