2007 Honda VTX1300C gallery
2007 Honda VTX1300C
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1312.00 ccm (80.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 89.5 x 104.3 mm (3.5 x 4.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 290.8 kg (641.0 pounds) |
| Seat height: | 697 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,662 mm (65.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc. disc with twin-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. disc with single-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Color options: | Black, Dark Red, Pearl White, Pearl Dark Blue, Pearl Bright Green |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2007 Harley-Davidson VRSCD Night Rod
- 2007 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2007 Harley-Davidson VRSCR Street Rod
- 2007 Harley-Davidson VRSCX
- 2007 Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom
- 2007 Harley-Davidson XL1200L Sportster Low
- 2007 Harley-Davidson XL1200R Sportster Roadster
- 2007 Harley-Davidson XL50 50th Anniversary Sportster
- 2007 Harley-Davidson XL883 Sportster
- 2007 Harley-Davidson XL883C Sportster Custom
- 2007 Harley-Davidson XL883L Sportster Low
- 2007 Harley-Davidson XL883R Sportster R
- 2007 Hartford HD-125L
- 2007 Hartford HD-125S
- 2007 Hartford HD-200S
- 2007 Hartford VR-125H
- 2007 Hartford VR-125Z
- 2007 Hartford VR-200H
- 2007 Hartford VR-200X

