2007 Kawasaki Vulcan 1500 Classic gallery
2007 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1470.00 ccm (89.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 90.0 mm (4.0 x 3.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 299.4 kg (660.0 pounds) |
| Seat height: | 701 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ebony, Metallic Titanium / Metallic Ocean Blue |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 BMW K1200LT
- 2007 BMW K1200R
- 2007 BMW K1200R Sport
- 2007 BMW K1200S
- 2007 BMW R1200GS
- 2007 BMW R1200GS Adventure
- 2007 BMW R1200R
- 2007 BMW R1200RT
- 2007 BMW R1200RT Police
- 2007 BMW R1200S
- 2007 BMW R1200ST
- 2007 Borile B500CR
- 2007 Borile B500MT
- 2007 Boss Hoss BHC-3 502
- 2007 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2007 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2007 Buell Blast
- 2007 Buell Firebolt XB12R
- 2007 Buell Firebolt XB9R
- 2007 Buell Lightning CityX XB9SX

