2007 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic gallery
2007 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 332.0 kg (732.0 pounds) |
| Seat height: | 749 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | MT85-B16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid black, black cherry pearl, Pacific blue pearl (new), pewter pearl (new), two-tone suede blue pearl and vivid black (new), two-tone olive pearl and vivid black (new), two-tone black cherry pearl and pewter pearl (new), two-tone white gold pearl and d |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Aprilia RXV 4.5
- 2007 Aprilia RXV 5.5
- 2007 Aprilia Scarabeo 100
- 2007 Aprilia Scarabeo 125
- 2007 Aprilia Scarabeo 200
- 2007 Aprilia Scarabeo 250
- 2007 Aprilia Scarabeo 50
- 2007 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2007 Aprilia Scarabeo 500
- 2007 Aprilia SL 750 Shiver
- 2007 Aprilia Sportcity 125
- 2007 Aprilia Sportcity 200
- 2007 Aprilia Sportcity 250
- 2007 Aprilia SR 50 R
- 2007 Aprilia SR 50 R Factory
- 2007 Aprilia SR 50 Street
- 2007 Aprilia SX 50
- 2007 Aprilia SXV 4.5
- 2007 Aprilia SXV 5.5
- 2007 Aprilia Tuono 1000 R

