2007 Gilera Runner VXR 200 gallery
2007 Gilera Runner VXR 200
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 198.00 ccm (12.08 cubic inches) | Power: | 21 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 48.6 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 123.0 kg (271.2 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.20 litres (3.22 gallons) |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Keeway Ranger
- 2007 Keeway RX3
- 2007 Keeway Scud
- 2007 Keeway Speed 125
- 2007 Keeway Speed 150
- 2007 Keeway Superlight 125
- 2007 Keeway Superlight 150
- 2007 Keeway Supershadow
- 2007 Keeway Wizard
- 2007 Keeway X-Ray e
- 2007 Keeway X-Ray s
- 2007 KTM 125 EXC
- 2007 KTM 125 SX
- 2007 KTM 200 EXC
- 2007 KTM 250 EXC
- 2007 KTM 250 EXC-F
- 2007 KTM 250 SX
- 2007 KTM 250 SX-F
- 2007 KTM 300 EXC
- 2007 KTM 400 EXC Racing

