2007 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide gallery
2007 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 286.7 kg (632.0 pounds) |
| Seat height: | 701 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,631 mm (64.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-B17 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Color options: | Vivid black, fire red pearl, Pacific blue pearl (new), pewter pearl (new) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Qlink Sapero 250
- 2007 Qlink Star 50
- 2007 Qlink X-ranger 200
- 2007 Qlink X-ranger 50
- 2007 Rhino Hunter R
- 2007 Rhino Hunter S
- 2007 Rhino Predator S
- 2007 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2007 Ridley Auto-Glide Classic
- 2007 Ridley Auto-Glide Old School
- 2007 Ridley Auto-Glide Sport
- 2007 Ridley Auto-Glide TT
- 2007 Rieju 125 NKD
- 2007 Rieju 50 Spike
- 2007 Rieju MRX 125
- 2007 Rieju MRX 50
- 2007 Rieju MRX 50 Pro
- 2007 Rieju MX 50
- 2007 Rieju MX 50 Disk
- 2007 Rieju RR Sport Edition

