2007 Jawa-CZ 125 Dakar gallery
2007 Jawa-CZ 125 Dakar
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 12,6 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Motorhispania RX 50 Super Racing
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Enduro
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Enduro
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Super Motard
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Urban Bike
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Super Motard
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Urban Bike
- 2007 MV Agusta 910R Brutale Italia
- 2007 MV Agusta Brutale 750 America
- 2007 MV Agusta Brutale 750 Gladio
- 2007 MV Agusta Brutale 750 Oro
- 2007 MV Agusta Brutale 910
- 2007 MV Agusta Brutale 910R
- 2007 MV Agusta Brutale 910S
- 2007 MV Agusta F4 1000 Corse
- 2007 MV Agusta F4 1000 Mamba
- 2007 MV Agusta F4 1000 Senna
- 2007 MV Agusta F4 1000R 1+1
- 2007 MV Agusta F4 1000S 1+1
- 2007 MV Agusta F4 750 Ago

