2007 Sherco 125 Enduro gallery
2007 Sherco 125 Enduro
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 123.70 ccm (7.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.0 kg (235.9 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,960 mm (77.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-18 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake). AJP |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). AJP |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.80 litres (2.06 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black/grey/red |
News
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,►
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Derbi Senda Baja 125 4T
- 2007 Derbi Senda Terra 125 4T
- 2007 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2007 Derbi Senda X-Treme 50 SM
- 2007 Derbi Variant Sport Curier 50
- 2007 Derbi X-Race 50 R
- 2007 Derbi X-Race 50 SM
- 2007 Diamo Aero GTX 50
- 2007 Diamo Cruiser V-Twin 250
- 2007 Diamo Fury 150
- 2007 Diamo Retro 150
- 2007 Diamo Retro 50
- 2007 Diamo Tracer 150
- 2007 Diamo Tracer 250
- 2007 Diamo Turista 260
- 2007 Diamo Velux 150
- 2007 Diamo Velux 250
- 2007 Ducati Desmosedici RR
- 2007 Ducati GT 1000
- 2007 Ducati Hypermotard 1100S

