2007 Sachs LF 125 gallery
2007 Sachs LF 125
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.80 litres (1.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver |
News
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy►
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Honda CRF250R
- 2007 Honda CRF250X
- 2007 Honda CRF450R
- 2007 Honda CRF450X
- 2007 Honda CRF50F
- 2007 Honda CRF70F
- 2007 Honda CRF80F
- 2007 Honda Elite 80
- 2007 Honda FES125 Pantheon
- 2007 Honda FMX650
- 2007 Honda Gold Wing Airbag
- 2007 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/ABS
- 2007 Honda Gold Wing Premium Audio
- 2007 Honda Helix
- 2007 Honda Hornet 600
- 2007 Honda Metropolitan
- 2007 Honda Nighthawk 250
- 2007 Honda NT700V Deauville
- 2007 Honda PS125i
- 2007 Honda Rebel 250

