2007 KTM 250 EXC-F gallery
2007 KTM 250 EXC-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.50 ccm (15.22 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.2 kg (236.3 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Tomos SM 125 Replica Cup
- 2007 Tomos Streetmate
- 2007 Tomos Youngst`r
- 2007 Tomos Youngst`r Racing
- 2007 Triumph America
- 2007 Triumph Bonneville
- 2007 Triumph Bonneville Black
- 2007 Triumph Bonneville T100
- 2007 Triumph Daytona 675
- 2007 Triumph Rocket III
- 2007 Triumph Rocket III Classic
- 2007 Triumph Rocket III Classic Tourer
- 2007 Triumph Scrambler
- 2007 Triumph Speed Triple
- 2007 Triumph Speedmaster
- 2007 Triumph Sprint ST
- 2007 Triumph Thruxton
- 2007 Triumph Tiger
- 2007 TVS Apache 150
- 2007 TVS Centra 100

