2009 Malaguti Password 250 gallery
2009 Malaguti Password 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | 21 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 69.0 x 66.8 mm (2.7 x 2.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 162.0 kg (357.1 pounds) |
| Seat height: | 778 mm (30.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,484 mm (58.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.20 litres (2.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, titanium, black |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike...
Read more...
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Fantic Caballero Motard 200
- 2009 Fantic Caballero Motard 50
- 2009 Fantic Caballero Regolarita 125 Air
- 2009 Fantic Caballero Regolarita 200
- 2009 Fantic Caballero Regolarita 50
- 2009 Fantic Caballero Regolarita Competizione 125 H2O
- 2009 Fantic Caballero Regolarita Competizione 50
- 2009 Flyrite Choppers Bobber
- 2009 Flyrite Choppers High Noon
- 2009 Flyrite Choppers Outlaws Ruin
- 2009 Flyrite Choppers Reach For The Sky
- 2009 Flyrite Choppers Scorcher
- 2009 Garelli Flexi 50
- 2009 Garelli Mosquito 125
- 2009 Garelli Tiesse 125 4T
- 2009 Garelli Tiesse 50 4T
- 2009 Garelli Tiesse 50 S 2T
- 2009 Garelli Tiesse R 50 2T
- 2009 GAS GAS 125 Race
- 2009 GAS GAS EC 125

