2009 MBK Ovetto 4 gallery
2009 MBK Ovetto 4
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | 3,08 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 38.0 x 43.6 mm (1.5 x 1.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 88.0 kg (194.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,275 mm (50.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Topaz, black, silver |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXSTSSE3 CVO Softail Springer
-
Harley-Davidson FLSTSE CVO Softail Convertible
-
Harley-Davidson FLSTFB Sportster Fat Boy Special
Other motorcycles in 2009
- 2009 Victory Vegas Jackpot
- 2009 Victory Vegas Low
- 2009 Victory Vision Street
- 2009 Victory Vision Street Premium
- 2009 Victory Vision Tour
- 2009 Victory Vision Tour Comfort
- 2009 Victory Vision Tour Premium
- 2009 Viper Diablo
- 2009 Viper Diablo Deluxe
- 2009 Viper Diamondback
- 2009 Von Dutch Cruelworld Rigid
- 2009 Von Dutch Dutch Angel Softail
- 2009 Von Dutch Dutch Angel SS
- 2009 Von Dutch Flying Dutchman
- 2009 Von Dutch Flying Dutchman II
- 2009 Von Dutch Killer B
- 2009 Von Dutch Lowbrow ProCruiser
- 2009 Von Dutch Speedball
- 2009 Voxan Black Magic
- 2009 Voxan Charade Racing

