2010 Malaguti Phantom F12R LC gallery
2010 Malaguti Phantom F12R LC
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, orange, titanium, velvet black, night/blue, titanium, tribal, Ducati team. |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Victory Vision Tour
- 2010 Viper Diamondback
- 2010 Von Dutch Leftcoast Rigid
- 2010 Voxan Black Classic
- 2010 Voxan Black Magic
- 2010 Voxan Cafe Racer 05
- 2010 Voxan Charade Racing
- 2010 Voxan Street Scrambler
- 2010 Voxan VX-10
- 2010 Vuka RM 125
- 2010 Vuka RM 200
- 2010 Vuka TM 125
- 2010 Vuka TM 200
- 2010 Vuka XL 125
- 2010 Vyrus 984
- 2010 Vyrus 985
- 2010 Wakan 100 Roadster
- 2010 Wakan Track Racer
- 2010 West Coast Choppers CFL
- 2010 West Coast Choppers CFL II

