2006 Malaguti Phantom Max 125 gallery
2006 Malaguti Phantom Max 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 13,41 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 53.7 x 54.8 mm (2.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 131.0 kg (288.8 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.40 litres (2.48 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, Dark Blue/Titanium,Blue Black, Velvet Black |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Malaguti Spidermax GT 500
- 2006 Malaguti XSM Supermotard 50
- 2006 Malaguti XTM-Enduro 50
- 2006 MBK Booster
- 2006 MBK Booster 12 inch
- 2006 MBK Booster Naked
- 2006 MBK Booster NG Next Generation
- 2006 MBK Flame X
- 2006 MBK Flipper
- 2006 MBK MachG AC
- 2006 MBK MachG LC
- 2006 MBK Nitro
- 2006 MBK Nitro Naked
- 2006 MBK Ovetto
- 2006 MBK Skycruiser 125
- 2006 MBK Skyliner 125
- 2006 MBK Skyliner LTD
- 2006 MBK Stunt
- 2006 MBK X-Limit Enduro
- 2006 MBK X-Limit SM

