2006 Honda CB250 Nighthawk gallery
2006 Honda CB250 Nighthawk
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 234.00 ccm (14.28 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 53.0 x 53.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 129.7 kg (286.0 pounds) |
| Seat height: | 744 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-16 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.27 litres (4.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Piaggio Liberty 200
- 2006 Piaggio Liberty 50 2T
- 2006 Piaggio Liberty 50 4T
- 2006 Piaggio Liberty Catalyzed
- 2006 Piaggio NRG Power DD
- 2006 Piaggio NRG Power DT
- 2006 Piaggio NRG Power PJ PureJet
- 2006 Piaggio Typhoon 50
- 2006 Piaggio X8 125
- 2006 Piaggio X8 200
- 2006 Piaggio X8 250
- 2006 Piaggio X9 Evolution 125
- 2006 Piaggio X9 Evolution 250
- 2006 Piaggio X9 Evolution 500
- 2006 Piaggio X9 Evolution 500 ABS
- 2006 Piaggio Zip 50
- 2006 Piaggio Zip SP
- 2006 Polini 910 GP3 Reverse
- 2006 Polini X Supermotard
- 2006 Polini XP 4T 110

