2006 Yamaha V Star Classic gallery
2006 Yamaha V Star Classic
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 63.0 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 246.8 kg (544.0 pounds) |
| Seat height: | 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.89 litres (4.20 gallons) |
| Color options: | Raven, Galaxy Blue/Raven, Pearl White |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 MV Agusta Brutale Oro
- 2006 MV Agusta F4 1000 R
- 2006 MV Agusta F4 1000 S
- 2006 MV Agusta F4 1000 Veltro Pista
- 2006 MV Agusta F4 1000 Veltro Strada
- 2006 MV Agusta F4 750 S
- 2006 MV Agusta F4 750 SPR
- 2006 MV Agusta F4 Agostini
- 2006 MV Agusta F4 Brutale S
- 2006 MV Agusta F4 Corse
- 2006 MV Agusta F4 Mamba
- 2006 MV Agusta F4 Senna
- 2006 MV Agusta F4 Tamburini
- 2006 MZ 1000 S
- 2006 MZ 1000 SF StreetFighter
- 2006 MZ 1000 ST SuperTraveller
- 2006 MZ 125 SX
- 2006 MZ Baghira Black Panther
- 2006 MZ Baghira Enduro
- 2006 MZ Baghira Street Moto

