2006 GAS GAS MC 250 gallery
2006 GAS GAS MC 250
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.30 ccm (15.21 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.5 kg (219.4 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/90-14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/80-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Kick |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Hyosung EZ 100 M
- 2006 Hyosung GF 125 E
- 2006 Hyosung GT 125
- 2006 Hyosung GT 250
- 2006 Hyosung GT 250 R
- 2006 Hyosung GT 650
- 2006 Hyosung GT 650 R
- 2006 Hyosung GT 650 S
- 2006 Hyosung Karion 125
- 2006 Hyosung MS3 125
- 2006 Hyosung MS3 250
- 2006 Hyosung RX 125 SM
- 2006 Hyosung SD 50
- 2006 Hyosung SF 50
- 2006 Hyosung SF 50 Racing
- 2006 Hyosung SF 50 Rally
- 2006 Hyosung Super Cab 50
- 2006 Hyosung XRX 125
- 2006 Jawa-CZ 100 Robby
- 2006 Jawa-CZ 125 Chopper

