2011 Ducati Superbike 848 Evo Dark gallery
2011 Ducati Superbike 848 Evo Dark
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 848.00 ccm (51.74 cubic inches) | Power: | 140 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 61.2 mm (3.7 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Semi-floating discs, radially mounted Brembo Monobloc 4-piston callipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XL 53C Sportster Custom 53
-
Harley-Davidson XL883R Sportster
-
Harley-Davidson XL1200S Sportster 1200 Sport
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kawasaki Ninja 250R
- 2011 Kawasaki Ninja 400R
- 2011 Kawasaki Ninja 400R ABS
- 2011 Kawasaki Ninja 650R
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-14 Supersport
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2011 Kawasaki Versys
- 2011 Kawasaki Versys City
- 2011 Kawasaki Versys Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Classic
- 2011 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Light Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2011 Kawasaki VN1700 Voyager Custom
- 2011 Kawasaki VN900 Classic
- 2011 Kawasaki VN900 Classic Special Edition
- 2011 Kawasaki VN900 Custom
- 2011 Kawasaki VN900 Light Tourer

