2011 Honda Zoomer gallery
2011 Honda Zoomer
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | 4 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 38.0 x 44.0 mm (1.5 x 1.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 84.0 kg (185.2 pounds) |
| Seat height: | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-_x001A_10 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, yellow, black, silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 TM racing MX 250
- 2011 TM racing MX 250 Fi
- 2011 TM racing MX 300
- 2011 TM racing MX 450 Fi
- 2011 TM racing MX 530 F
- 2011 TM racing MX 85 Junior
- 2011 Tomos Streetmate 45
- 2011 Travertson V-Rex
- 2011 Travertson VR-2
- 2011 Triumph America
- 2011 Triumph Bonneville
- 2011 Triumph Bonneville SE
- 2011 Triumph Bonneville Sixty
- 2011 Triumph Bonneville T100
- 2011 Triumph Daytona 675
- 2011 Triumph Daytona 675 R
- 2011 Triumph Daytona 675 SE
- 2011 Triumph New Tiger 800
- 2011 Triumph Rocket III Roadster
- 2011 Triumph Rocket III Touring

