2011 Honda CBR1000RR ABS gallery
2011 Honda CBR1000RR ABS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.0 x 55.1 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 320.0 kg (705.5 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,407 mm (55.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Anti-Lock Brake |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.79 litres (4.70 gallons) |
| Color options: | Red/Black, Black, Blue/White/Orange/Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Derbi Sonar 50 2T
- 2011 Derbi Terra 125
- 2011 Derbi Terra Adventure 125
- 2011 Derringer 50
- 2011 Diamo Torino 150
- 2011 Diamo Tuscany 150
- 2011 Diamo Tuscany 50
- 2011 Diamo Velocity 150
- 2011 Dirico Flyer
- 2011 Dirico Pro Street
- 2011 Dirico Speedster
- 2011 Ducati Diavel
- 2011 Ducati Diavel Carbon
- 2011 Ducati Hypermotard 1100 Evo
- 2011 Ducati Hypermotard 1100 Evo SP
- 2011 Ducati Hypermotard 796
- 2011 Ducati Monster 1100 Evo
- 2011 Ducati Monster 696
- 2011 Ducati Monster 796
- 2011 Ducati Multistrada 1200

