2011 Can-Am Spyder Roadster RT gallery
2011 Can-Am Spyder Roadster RT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 100 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 68.0 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 421.0 kg (928.1 pounds) |
| Seat height: | 772 mm (30.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,708 mm (67.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 165/65-R14 |
| Rear tyre dimensions: | 225/50-R15 |
| Front brakes: | Double disc. EBD, ABS. 4 piston calipers. Foot-actuated, fully integrated hydraulic 3-wheel braking system. |
| Rear brakes: | Single disc. EBD, ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the►
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Keeway Swan 50
- 2011 Kikker 5150 Hardknock 125
- 2011 Kikker 5150 Hardknock 200
- 2011 Kikker 5150 Hardknock 250 V-Twin
- 2011 Kikker 5150 Hardknock 50
- 2011 Kinetic 4S
- 2011 Kinetic Blaze
- 2011 Kreidler Enduro 125 DD
- 2011 Kreidler Jigger 50
- 2011 Kreidler LML Star Deluxe 125
- 2011 Kreidler Martinique 125
- 2011 Kreidler RMC-E 125 DD Sport
- 2011 Kreidler RMC-E 50
- 2011 Kreidler RMC-E Hiker 50 DD Sport
- 2011 Kreidler RMC-E Hiker Electro
- 2011 Kreidler RMC-G 125
- 2011 Kreidler RMC-G 50
- 2011 Kreidler RMC-H Galactica 125 DD
- 2011 Kreidler RMC-H Galactica 50 DD
- 2011 Kreidler Street 125 DD

