2010 Can-Am Spyder RT Audio gallery
2010 Can-Am Spyder RT Audio
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 100 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 68.0 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 421.0 kg (928.1 pounds) |
| Seat height: | 772 mm (30.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,708 mm (67.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 165/65-R14 |
| Rear tyre dimensions: | 225/50-R15 |
| Front brakes: | Double disc. EBD, ABS. 4 piston calipers. Foot-actuated, fully integrated hydraulic 3-wheel braking system. |
| Rear brakes: | Single disc. EBD, ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Full moon silver, Orbital blue |
News
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the►
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2010 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
- 2010 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2010 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2010 Boss Hoss BHC-9 LS3 Trike
- 2010 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike
- 2010 Bourget Citizen Soldier III
- 2010 Bourget Fat Daddy Super Stretch
- 2010 Bourget Phyton 330 Super Stretch
- 2010 Bourget Shredder
- 2010 Brammo Enertia
- 2010 Brudeli 654L
- 2010 BucciMoto BR1-F4 Cross
- 2010 BucciMoto BR1-F4 Motard
- 2010 Buell 1125CR Cafe Racer
- 2010 Buell 1125R
- 2010 Buell Blast
- 2010 Buell XB12R Firebolt
- 2010 Buell XB12Scg Lightning
- 2010 Buell XB12Ss Lightning Long

