2010 Viper Diamondback gallery
2010 Viper Diamondback
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2490.99 ccm (152.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 272.2 kg (600.0 pounds) |
| Seat height: | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,803 mm (71.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 260/40-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Custom colors |
News
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of►
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Hero Honda Karizma ZMR
- 2010 Hero Honda Passion Plus
- 2010 Hero Honda Passion Pro
- 2010 Hero Honda Pleasure 100
- 2010 Hero Honda Splendor NXG
- 2010 Hero Honda Splendor Plus
- 2010 Hero Honda Super Splendor 125
- 2010 Hesketh HZE Vectrix
- 2010 Hesketh Sprinter
- 2010 Hesketh Zero DS
- 2010 Hesketh Zero MX
- 2010 Hesketh Zero S
- 2010 Hesketh Zero X
- 2010 HM Cota 4RT
- 2010 HM Cota Repsol
- 2010 HM CRE Baja 10
- 2010 HM CRE Baja RR 10
- 2010 HM CRE SIX Comp. 10
- 2010 HM Derapage 10
- 2010 HM Derapage Comp. 10

