2009 Viper Diamondback gallery
2009 Viper Diamondback
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2490.99 ccm (152.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 272.2 kg (600.0 pounds) |
| Seat height: | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,803 mm (71.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 260/40-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Black, Blue/Silver |
News
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of►
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 KTM 1190 RC8 Carbon
- 2009 KTM 1190 RC8 R
- 2009 KTM 125 EXC
- 2009 KTM 125 EXC Six Days
- 2009 KTM 125 SX
- 2009 KTM 150 SX
- 2009 KTM 200 EXC
- 2009 KTM 250 EXC
- 2009 KTM 250 EXC-F
- 2009 KTM 250 EXC-F Six Days
- 2009 KTM 250 EXC Six Days
- 2009 KTM 250 SX
- 2009 KTM 250 SX-F
- 2009 KTM 300 EXC
- 2009 KTM 300 EXC Six Days
- 2009 KTM 400 EXC
- 2009 KTM 450 EXC
- 2009 KTM 450 EXC Six Days
- 2009 KTM 450 SMR
- 2009 KTM 450 SX-F

