2010 Victory Arlen Ness Victory Vision gallery
2010 Victory Arlen Ness Victory Vision
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105.63 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 365.0 kg (804.7 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,670 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R18 |
| Front brakes: | Single disc. Floating rotor with 3-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Ness custom |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kawasaki Ninja 250R
- 2010 Kawasaki Ninja 500R
- 2010 Kawasaki Ninja 650R
- 2010 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2010 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2010 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2010 Kawasaki Super Sherpa
- 2010 Kawasaki Versys
- 2010 Kawasaki VN1700 Classic
- 2010 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2010 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2010 Kawasaki VN2000 Classic
- 2010 Kawasaki VN900
- 2010 Kawasaki VN900 Classic
- 2010 Kawasaki VN900 Custom
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Classic LT
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2010 Kawasaki Vulcan 2000

