2010 Victory Kingpin gallery
2010 Victory Kingpin
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 85 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 303.0 kg (668.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-B18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Solid Midnight Cherry, Two Tone Ocean Blue and Sandstone Metallic |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Benelli Caffe Nero 250
- 2010 Benelli Pepe 50
- 2010 Benelli Pepe 50 LX
- 2010 Benelli QattroNove X Off Road
- 2010 Benelli QattroNove X On Road
- 2010 Benelli Tornado Naked Tre 1130 Sport Evo
- 2010 Benelli Tornado Naked Tre 899
- 2010 Benelli Tornado Naked Tre 899 s
- 2010 Benelli Tornado Naked Tre R160
- 2010 Benelli Tornado Tre 1130
- 2010 Benelli Tre 1130 K
- 2010 Benelli Tre 1130 K Amazonas
- 2010 Benelli Tre 899 K
- 2010 Benelli Velvet 125
- 2010 Benelli Velvet 150
- 2010 Benelli Velvet 250
- 2010 Beta Alp 125
- 2010 Beta Alp 200
- 2010 Beta Alp 4.0
- 2010 Beta Ark AC Paddock

