2010 Peugeot Tweet 125 gallery
2010 Peugeot Tweet 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.0 kg (240.3 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 110/70-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, silver, gray |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Polini X1P Air
- 2010 Polini X1R H2O
- 2010 Polini XP 4 Street 125
- 2010 Polini XP 4 Street 50
- 2010 Polini XP 4T Cross
- 2010 Polini XP 4T Minimotard
- 2010 Polini XP4 Street 125 Off Road
- 2010 Puma Apollo 125
- 2010 Puma CityFly 125
- 2010 Puma Colibry Le Mans 125
- 2010 Puma Energy Sv 125
- 2010 Puma Navona 250
- 2010 Puma Olimpia 250
- 2010 Puma T-Rex 125
- 2010 Qingqi Grampus QM250T
- 2010 Qingqi Leopard QM50T-8G
- 2010 Qingqi Liger QM200GY-B
- 2010 Qingqi Sport QM125-2D
- 2010 Qingqi Variant QM125T-10R
- 2010 Qlink Commuter 250

