2010 Peugeot TKR 12 gallery
2010 Peugeot TKR 12
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.13 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 81.0 kg (178.6 pounds) |
| Seat height: | 801 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-10 |
| Front brakes: | Single disc. AJP |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). AJP |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Moto Guzzi Norge 1200 GT
- 2010 Moto Guzzi Norge 1200 T
- 2010 Moto Guzzi Stelvio 1200cc ABS
- 2010 Moto Guzzi Stelvio 1200cc NTX 4V
- 2010 Moto Guzzi V7 Cafe Classic
- 2010 Moto Guzzi V7 Classic
- 2010 Moto Morini 1200 Sport
- 2010 Moto Morini 9 1/2
- 2010 Moto Morini Corsaro 1200
- 2010 Moto Morini Corsaro 1200 Veloce
- 2010 Moto Morini Corsaro Avio
- 2010 Moto Morini Granpasso H83
- 2010 Moto Morini Scrambler
- 2010 Motobi Zanzani 250 6 Tiranti
- 2010 MotoCzysz C1 990
- 2010 Motom Dolcevita 125
- 2010 Motom TranCity 125
- 2010 Motorhispania Black Line SM 50
- 2010 Motorhispania Duna Dual Plus Trail
- 2010 Motorhispania Duna Hard Road Enduro

