2010 Derbi Senda X-Race 50 R gallery
2010 Derbi Senda X-Race 50 R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black |
News
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Softail Slim
-
Harley-Davidson Road Glide Ultra
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster
Other motorcycles in 2010
- 2010 Honda CRF230M
- 2010 Honda CRF250R
- 2010 Honda CRF250X
- 2010 Honda CRF450R
- 2010 Honda CRF450X
- 2010 Honda CRF50F
- 2010 Honda CRF70F
- 2010 Honda CRF80F
- 2010 Honda Deauville 700
- 2010 Honda Deauville 700 C-ABS
- 2010 Honda DN-01
- 2010 Honda Elite
- 2010 Honda Fury
- 2010 Honda Fury ABS
- 2010 Honda GL1800 Gold Wing Deluxe
- 2010 Honda Gold Wing Airbag
- 2010 Honda Gold Wing Audio Comfort
- 2010 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM
- 2010 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM ABS
- 2010 Honda Interstate

