2009 Derbi GPR 125 4T 4V gallery
2009 Derbi GPR 125 4T 4V
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.76 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 120.0 kg (264.6 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc. Radial Caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Floating Caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White |
News
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 KTM 690 Supermoto R
- 2009 KTM 85 SX 17/14
- 2009 KTM 85 SX 19/16
- 2009 KTM 990 Adventure
- 2009 KTM 990 Adventure R
- 2009 KTM 990 Super Duke
- 2009 KTM 990 Superduke R
- 2009 KTM 990 Supermoto
- 2009 KTM 990 Supermoto R
- 2009 KTM 990 Supermoto T
- 2009 Kymco Agility City 50
- 2009 Kymco Agility RS
- 2009 Kymco Downtown
- 2009 Kymco Jetix 50
- 2009 Kymco People S 4T
- 2009 Kymco Sento 50
- 2009 Kymco Xciting 300Ri
- 2009 Kymco Xciting 500 Ri
- 2009 Lambretta Due 50
- 2009 Lambretta Pato 125

