2009 Sherco SE 4.5i-F gallery
2009 Sherco SE 4.5i-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 448.60 ccm (27.37 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 63.0 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.0 kg (240.3 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue |
News
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,►
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Keeway Outlook 125
- 2009 Keeway Outlook 150
- 2009 Keeway Outlook Sport 125
- 2009 Keeway Outlook Sport 150
- 2009 Keeway Pixel 50
- 2009 Keeway Speed 125
- 2009 Keeway Speed 150
- 2009 Keeway Superlight 125
- 2009 Keeway Superlight 150
- 2009 Keeway TX125 Enduro
- 2009 Keeway TX125 Supermoto
- 2009 Keeway TX50 Enduro
- 2009 Keeway TX50 Supermoto
- 2009 Kreidler Enduro 125 DD
- 2009 Kreidler Insignio 125 DD
- 2009 Kreidler Insignio 250 DD
- 2009 Kreidler Martinique
- 2009 Kreidler RMC-E 125 Hiker
- 2009 Kreidler RMC-E 50 Hiker
- 2009 Kreidler RMC-G 125 El Ninjo

