2009 Triumph Speedmaster gallery
2009 Triumph Speedmaster
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52.78 cubic inches) | Power: | 61,68 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 90.0 x 68.0 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.0 kg (504.9 pounds) |
| Seat height: | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,655 mm (65.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Phantom Black/New England White, Phantom Black |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Peraves Super-ECO
- 2009 Peraves Super-Turbo-ECO
- 2009 Peugeot Blaster RS12
- 2009 Peugeot C-Tech R-Cup
- 2009 Peugeot Geopolis 125
- 2009 Peugeot Geopolis 125 RS
- 2009 Peugeot Geopolis 250
- 2009 Peugeot Geopolis 400 Premium
- 2009 Peugeot Jet C-Tech
- 2009 Peugeot JetForce 125 Compressor
- 2009 Peugeot Ludix 2 Elegance
- 2009 Peugeot Ludix 2 One
- 2009 Peugeot Ludix 2 Trend
- 2009 Peugeot Satelis 125 Excecutive
- 2009 Peugeot Satelis 125 Premium
- 2009 Peugeot Satelis 250
- 2009 Peugeot Satelis 500
- 2009 Peugeot Speedfight 2 50
- 2009 Peugeot Sum Up
- 2009 Peugeot TKR

