2009 Triumph Tiger gallery
2009 Triumph Tiger
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1050.00 ccm (64.07 cubic inches) | Power: | 113,98 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 71.4 mm (3.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Jet Black. Fusion White. Blazing Orange |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Malaguti Ciak Master 50
- 2009 Malaguti F10 WAP
- 2009 Malaguti Grizzly RCX 10
- 2009 Malaguti Grizzly RCX 12
- 2009 Malaguti Madison 3 125
- 2009 Malaguti Madison 3 250 i.e.
- 2009 Malaguti Password 250
- 2009 Malaguti Phantom F12R Air Cooled
- 2009 Malaguti Phantom F12R Ducati Replica SBK-GP
- 2009 Malaguti Phantom F12R Liquid Cooled
- 2009 Malaguti Phantom F12R Tribal
- 2009 Malaguti Spidermax GT 500
- 2009 Malaguti SpiderMax RS500
- 2009 Malaguti X3M 125 Enduro
- 2009 Malaguti X3M 125 Motard
- 2009 Malaguti XSM 50 Supermotard
- 2009 Malaguti XTM 50 Enduro
- 2009 MBK Booster 12 inch
- 2009 MBK Booster 12 inch Naked
- 2009 MBK Booster 50

